AktualnościMiasto i region

„Często Pomagam”. Za nami spotkanie przedstawicieli lokalnych fundacji w ramach II. edycji projektu

We wtorek 10 maja odbyło się spotkanie lokalnych fundacji w ramach projektu „Często Pomagam – rozwiń siebie dla innych w wolontariacie”. Program realizowany jest w ramach „Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030”.

– Warto tu podkreślić, że celem projektu jest promowanie wolontariatu długoterminowego – zaznacza Grzegorz Nienartowicz, prezes Fundacji dla Życia i Rodziny. – Pomoc długofalowa jest bardzo potrzebna. Chcemy wspierać częstochowskie organizacje oraz szkolne koła wolontariatu w przygotowaniu wolontariuszy oraz koordynatorów wolontariatu do pracy systematycznej na rzecz różnego dobra.

Jedną z fundacji, biorących udział w projekcie, jest Fundacja „Jest Lepiej”. – Nasza fundacja koncentruje się obecnie na pomocy uchodźcom z Ukrainy, przebywającym tutaj, na terenie Częstochowy – mówi Marcin Krakowian, członek fundacji. – Organizujemy kwaterunki, doposażamy mieszkania, w których obecnie przebywają. Nasze siły przerzucamy także na teren samej Ukrainy. Podjęliśmy szeroko pojętą współpracę z kilkoma fundacjami, które mieszczą się we Lwowie oraz z Archidiecezją Lwowską. Zaczynamy tam też organizować sporą akcję – dopięliśmy właśnie wszystkie formalności – związane ze zbiórką we Lwowie, polegającą na zbiórce książek dla dzieci uchodźców, które przebywają na terenie naszego kraju. Są to, rzecz jasna, książki ukraińskie. Pamiętajmy, że książki mają wielką moc, moc, która da tym dzieciom spokojne życie. Dodatkowo organizujemy do Ukrainy sporo transportów, w tym materacy – ostatnio wysłaliśmy do Lwowa 500 sztuk – oraz żywności – podsumowuje Marcin Krakowian.

W ramach projektu organizowane są ponadto szkolenia dla wolontariuszy, koordynatorów oraz nauczycieli prowadzących szkolne koła wolontariatu z regionu częstochowskiego. Spotkania i warsztaty dotyczą podstaw funkcjonowania wolontariatu, rozwoju z tematyki m. in: prawa i wystąpień publicznych, czy też organizacji wizyt studyjnych w częstochowskich organizacjach oraz inicjowania różnego rodzaju akcji społecznych.