13-14
Na murach Jasnej Góry, od strony Bramy Papieskiej, można zobaczyć fotografie poświęcone życiu i dziedzictwu Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego pt. „Per Mariam Soli Deo”. Wystawa wpisuje się w jasnogórskie przygotowania do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.
Ekspozycja ma przybliżyć postać kard. Wyszyńskiego wszystkim tym, którzy chcieliby go w pełni poznać.
Złożeniem kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego upamiętniono święto 27. Pułku Piechoty. Jednostki, która stacjonowała w Częstochowie i walczyła w kampanii wrześniowej w składzie 7. Dywizji Piechoty.
27. Pułk Piechoty odgrywał też ważną rolę w życiu społeczno-kulturalnym. Święta Pułkowe były w Częstochowie zawsze ciekawymi oraz widowiskowymi wydarzeniami.
W 1939 roku Polska przegrała z Niemcami. Nie oznaczało to jednak ostatecznej klęski. Żołnierze 27. Pułk, 7 Dywizji Piechoty odegrali bardzo ważną rolę w Kampanii Wrześniowej. Gdyby nie stawiany przez nich opór w okolicach Mokrej i obrona Częstochowy, wojenna karta polskiej historii wyglądałaby inaczej.


19-21
Teatr Wojtka Kowalskiego wrócił na scenę Teatru From Poland. Podczas pierwszego spektaklu częstochowski artysta, wraz z Michałem Pilarskim, zaprezentował publiczności monodram pt. "Homosovieticus". Wydarzenie odbyło się w ramach akcji „Ratujmy Teatr From Poland”.
Fundacja Częstochowski Alarm Smogowy, oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Fundacja Rething i Grupa Elanex
to organizatorzy akcji "Jura bez plastiku", w ramach którego sprzątano jeden kilometr Szlaku Orlich Gniazd.
26-28
W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II wręczono nagrody laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o świętym papieżu Polaku. Spośród 150 uczestników, z różnych miejscowości, w jednej z kategorii zwyciężyli uczniowie częstochowskiego liceum im. Cypriana Kamila Norwida.
Właściciele samochodów osobowych mogli skorzystać z bezpłatnej dezynfekcji swoich pojazdów. Akcja trwała kilka godzin na parkingu przed Urzędem Miasta Częstochowy. Dezynfekcja przeprowadzana była techniką zamgławiania pojazdu. Wykorzystana technika stosowana jest do realizacji zabiegów dezynfekcyjnych w pomieszczeniach zamkniętych. Mgła szybko rozprzestrzenia się po całym wnętrzu i dociera do każdej, nawet najmniejszej szczeliny.

Back to Top