AktualnościKultura

„Coś Ty uczynił ludziom, Mickiewiczu?”

65 lat temu częstochowskiemu teatrowi nadano imię Adama Mickiewicza. Z tej okazji aktor Adam Hutyra i operator filmowy Jędrzej Niestrój stworzyli projekt teatralno-filmowy, oparty głównie na dziełach Adama Mickiewicza, ale także Cypriana Kamila Norwida („W Weronie”) i Mariana Hemara („Maryla”). Scenariusz napisał Robert Dorosławski.

Bohaterami filmu są pracownicy teatru, jak również sam gmach Teatru. W realizacji filmu wzięło udział kilkadziesiąt osób: aktorzy, pracownicy teatru, ekipa filmowa oraz muzycy. Zdjęcia powstawały w miejscach zwykle niedostępnych dla widzów, takich jak piwnica, modelatornia, dach teatru, winda towarowa. Teatr uchyla rąbka tajemnicy, aby – poprzez film – lepiej poznać jego zakamarki.

Ważną rolę w przedsięwzięciu odgrywa muzyka (napisana m.in. przez Andrzeja Kurylewicza i Andrzeja Zaryckiego) w aranżacji i wykonaniu Michał Rorat Quartet.

Film jest w dużej mierze zapisem emocji towarzyszących pandemii, tęsknoty za normalnością – i, za widzem. Warto skorzystać, tym bardziej, że cena biletu to symboliczne 10 zł.