AktualnościKulturaMiasto i region

„Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”. Spotkanie autorskie z Anną Bikont w Bibliotece Publicznej już dzisiaj

Ze swoją najnowszą książką „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” do Częstochowy przyjedzie Anna Bikont. Wieczór autorski odbędzie się w siedzibie Biblioteki Publicznej przy Al. NMP 22 w czwartek 7 kwietnia o godz. 17.00.

Anna Bikont do Częstochowy przyjeżdża ze swoją najnowszą książką „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”, która ukazała się w lutym nakładem wydawnictwa Czarne. Autorka podejmuje w niej próbę odnalezienia pięćdziesięciorga dwojga dzieci, które przeżyły Zagładę i były pod opieką Polaków.  „Dokonuje niemożliwego, jednocześnie stając przed kolejnym potężnym wyzwaniem – jak skłonić do wspomnień ludzi, którzy uciekli od przeszłości, niekiedy na koniec świata” – czytamy na stronie wydawnictwa. „To reporterskie śledztwo rzucające nowe światło na losy dzieci po Zagładzie. Prowadzone z przenikliwością znakomicie oddaje niepokojącą atmosferę powojnia i burzy pozornie oczywistą ocenę wyborów życiowych ocalałych”.

Anna Bikont jest z wykształcenia psychologiem. Autorka kilkunastu książek, m.in.: Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej (wraz z Joanną Szczęsną) oraz Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu (także z Joanną Szczęsną). W 2012 wydała głośną książkę My z Jedwabnego, której wydanie amerykańskie zostało uhonorowane nagrodą dla najlepszej książki o tematyce Holokaustu (National Jewish Book Award). W 2017 roku wydała biografię Sendlerowa. W ukryciu, a w 2019 biografię Jacka Kuronia Jacek. Za działalność literacką autorkę uhonorowano Europejską Nagrodą Książkową, Nagrodą Wielką Fundacji Kultury, Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki oraz Nagrodą im. Adama Mickiewicza. Anna Bikont była także dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej ”Nike” i znalazła się w finale w 2005 i 2018. Ma też na koncie prestiżowy tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Göteborgu.

źródło: UM Częstochowa