AktualnościKultura

„Cebula’ w „Gaude Mater”

Fundacja Oczami Brata wpisała się na dobre w kulturalny krajobraz Częstochowy. Nie byłoby jej, gdyby nie Karol, który – choć nie wypowiedział ani słowa, zmienił życie wielu osób. Spektakl „Cebula” opowiada o Karolu i jego rodzinie.

Wszystko zaczęło się od książki „Wystarczy kochać”, napisanej przez Jadwigę i Pawła Bilskich, a wydanej przez Edycję Świętego Pawła. To historia składająca się z dwóch części: w pierwszej matka mówi o nich samych – o życiu w rodzinie wychowującej dziecko z zespołem Downa, w drugiej brat i syn opisuje swoją działalność społeczną i początki fundacji „Oczami Brata”. W oparciu o tę książkę i liczne opowieści Łukasz Staniszewski stworzył słuchowisko „Cebula”, zrealizowane w ramach „Te@tru na SŁUCHawkach” w 2020 roku w reżyserii Cezarego Ilczyny. Spektakl „Cebula” – również autorstwa Staniszewskiego – jest sceniczną adaptacją słuchowiska.

Autorzy poprzez spektakl pragną dotrzeć do wnętrza osoby niepełnosprawnej, której osobowość – niczym cebula – składa się z wielu warstw.

Reżyserii podjął się Marek Ślosarski, na co dzień związany z Teatrem Powszechnym w Łodzi. W obsadzie obok aktorów i absolwentów Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka, utworzonego przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie: Pawła Bilskiego, Szymona Kowalika oraz Pauliny Kajdanowicz znaleźli się aktorzy Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie – Iwona Chołuj i Adam Machalica. Spektakl odbędzie się 18 października o godz. 17.00 w OPK Gaude Mater.

Źródło: cgk.czestochowa.pl