Baltic Pipe otwarty. Duda: To wielki dzień dla Europy

Trudno, aby na taką instalacja nie reagować emocjonalnie – powiedział prezydent Andrzej Duda na otwarciu gazociągu Baltic Pipe w Goleniowie.

Ale proszę uwierzyć, to jest dla mnie wzruszający moment. Po wielu latach trudnej pracy, dziś wreszcie otwieramy ten gazociąg – dodał.

W tak trudnej sytuacji udało nam się otworzyć bez opóźnień tę inwestycję, to wielki sukces. Ja sam miałem obawy czy się uda – powiedział Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że otwierany gazociąg przez dziesięciolecia był polskim marzeniem.

Ogromnie się cieszę, że tak licznie się tutaj zgromadziliśmy, aby otworzyć Baltic Pipe – wyjaśnił Duda.

Baltic Pipe ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Gazociągiem popłynie gaz na razie tylko do naszego kraju, ale będziemy mogli go przesyłać dalej.

To wielki dzień dla Europy. Jesteśmy dzięki temu bezpieczniejsi energetycznie – podsumował prezydent Andrzej Duda.

Premier Morawiecki zaznaczył, że Baltic Pipe kończy erę dominacji Rosji na rynku surowcowym.

To był czas, który był naznaczony szantażem i niepewnością. Dziś otwieramy nową epokę – stwierdził premier i dodał:

Nikt nas nie słuchał, gdy ostrzegaliśmy przed niebezpieczeństwem dużego uzależnienia energetycznego od Moskwy. Gazociąg bałtycki jest przeciwieństwem tego, co służyło planom wojennym Putina, czyli jest przeciwieństwem gazociągu Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Ale z drugiej strony dziś mamy też do czynienia z aktem sabotażu – dodał premier, nawiązując do informacji Duńskiej Agencji Energii, która przekazała, że doszło do wycieku gazu z jednej z dwóch nitek Nord Stream 2.