AktualnościMiasto i region

Ambasador Stanów Zjednoczonych odwiedził Częstochowę

W piątek 22 lipca w Częstochowie gościł Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski. Spotkał się z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem, odwiedził także hutę szkła Guardian, Jasną Górę, V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza oraz Politechnikę – placówki w różnym stopniu współpracujące z ambasadą amerykańską bądź USA ogółem. Ambasadorowi towarzyszył m.in. Patrick T. Slowinski, konsul generalny USA w Krakowie.

W Urzędzie Miasta Mark Brzezinski spotkał się z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem. W czasie spotkania podkreślił, że przyjeżdżając do Częstochowy jest dumny ze swoich korzeni. Mówił o religijnym i historyczno-kulturowym dziedzictwie miasta, jego obecnych osiągnięciach, wartości lokalnych tradycji oraz globalnej marce Częstochowy. W jego opinii siłą Częstochowian jest otwartość na zmiany. Dziękował także za pomoc udzielaną ukraińskim uchodźcom.

Tematem rozmowy nowego Ambasadora USA z prezydentem Częstochowy była aktualna sytuacja gospodarcza w mieście, inwestycje w specjalnej strefie ekonomicznej, strategiczne kierunki rozwoju miasta oraz realizowane ostatnio miejskie zadania inwestycyjne, a także obecność firm z kapitałem amerykańskim, które zainwestowały lub obecnie inwestują w Częstochowie (Guardian Glass, Panattoni, Hillwood).

– Amerykańskie firmy są obecne w mieście, dają zatrudnienie naszym mieszkankom i mieszkańcom, inne – jak np. Trek – sprzedają u nas swoje produkty – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Mówiliśmy jak rozwijać współpracę między miastem a tymi firmami, które na naszym terenie funkcjonują. Dziękuję Panu Ambasadorowi za otwartość i życzliwą dyskusję.

Mark Brzezinski dokonał wpisu w księdze pamiątkowej, w którym podziękował za gościnę mieszkańcom „miasta o lokalnych korzeniach i globalnym zasięgu”. Prezydent zaprosił Ambasadora USA do złożenia kolejnej wizyty w mieście oraz poznania uroków częstochowskiej Jury.

źródło: UM Częstochowa