AktualnościMiasto i region

Akcja „One Billion Rising” po raz 4. w Częstochowie

Częstochowa po raz czwarty dołączy do międzynarodowej akcji „One Billion Rising”, która jest wyrazem protestu przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej wobec kobiet na całym świecie.

Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec – bo to właśnie w tańcu ciało jest wolne, silne i sprawcze. Referat Dialogu i Praw Człowieka Urzędu Miasta zaprasza wszystkich chętnych – zarówno panie jak i panów – na wspólne treningi dedykowanego układu tanecznego, który zostanie zaprezentowany jako główny punkt finału akcji w dniu 8 marca o godzinie 16.30 na Placu Biegańskiego.

Treningi będą się odbywały w każdą niedzielę, począwszy od 6 lutego aż do 6 marca, o godzinie 16.00 w Centrum Nauki Tańca SNAKE DANCE przy al. N.M.P. 21. Udział w treningach jest bezpłatny, dołączyć można w każdej chwili bez wcześniejszych zapisów. Układu można się również nauczyć samodzielnie w domu, korzystając z ogólnodostępnego filmiku instruktażowego. Częstochowska akcja „One Billion Rising” odbywa się od 2018 roku z inicjatywy Agaty Wierny, pełnomocniczki Prezydenta Miasta Częstochowy ds. równych szans.

Polska akcja odbywa się pod hasłem „Nazywam się Miliard”, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. Pierwszego roku do akcji przyłączyło się 17 miejscowości, a w 2018 roku tańczyło i protestowało niemal 100. Za każdym razem poruszany jest trudny, zamieciony pod dywan problem związany z przemocą wobec kobiet i/lub dziewcząt. Inicjatywą organizatorek polskiej akcji jest powstanie w 2015 roku Antyprzemocowej Sieci Kobiet – sieci grup i organizacji z całej Polski, specjalizujących się lokalnie w działaniach przeciwprzemocowych. Akcję w Polsce koordynuje fundacja Feminoteka.

źródło: UM Częstochowa