AktualnościMiasto i region

Agronica zapowiada pozew przeciwko częstochowskiej radnej

Firma Agronica, która chciała wybudować fabrykę nawozów przy ul. Legionów w Częstochowie zapowiada wytoczenie procesu przeciw radnej Krystynie Stefańskiej. Firma nie może się pogodzić z tym, że prezydent miasta nie wydał jej decyzji środowiskowej koniecznej do rozpoczęcia budowy. Winą za to obarcza właśnie radną Stefańską, która wraz Łukaszem Banasiem nagłośnili sprawę wśród częstochowian. Agronica przedstawiła oświadczenie podpisane przez członka zarządu Pawła Wróża, w którym czytamy:

Uważamy, że w okresie poprzedzającym wydanie decyzji środowiskowej świadomie podejmowała ona działania, które doprowadziły do zmanipulowania części opinii publicznej. Publikowane przez nią informacje stały w sprzeczności z prezentowanymi przez nas faktami i dokumentami, a także szeregiem pozytywnych opinii wydanych przez upoważnione organy. Należy podkreślić, iż Radna od początku była negatywnie nastawiona do naszej inwestycji. Działania te doprowadziły również do wywołania atmosfery niepokoju i strachu, w rezultacie czego podczas spotkania mieszkańcami w dniu 29 czerwca br. trudno było nam rozwiać pojawiające się wątpliwości – napisał Paweł Wróż.

Krystyna Stefańska i Łukasz Banaś zebrali 2,5 tys. podpisów pod protestem przeciw planowanej budowie fabryce nawozów, którą nazwała kompostownią. Agronica wezwała radną Stefańską do zaprzestania naruszania dóbr osobistych przedstawicieli firmy oraz opublikowania przeprosin i przekazania darowizny na rzecz częstochowskiego hospicjum.

Chodziło o 10 tys. zł – wyjawia Stefańska. – Nie bardzo wiem, za co. Uważam, że robiłam to, co do mnie należy: występowałam w imieniu mieszkańców, bo jestem ich przedstawicielką, wybraną przez nich. Na razie pozwu nie otrzymałam. Niech próbują. Ja czekam, aż sąd oceni.

Agronica nie przerywa starań o zrealizowanie inwestycji.

Chcemy podkreślić, że dysponujemy pozytywnymi opiniami w zakresie planowanej przez nas inwestycji, które zostały wydane przez: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Będziemy podejmowali kroki prawne, ale także dalsze kroki administracyjne, ponieważ w naszej ocenie wydana decyzja została oparta na manipulacjach i nieprawdziwych tezach, sfabrykowanych przez Radną Krystynę Stefańską, która doprowadziła swoimi działaniami do wywołania niczym nieuzasadnionej paniki – czytamy w oświadczeniu.