Adam Niedzielski: W połowie maja zostanie zniesiony w Polsce stan epidemii

W połowie maja zniesiony zostanie w Polsce stan epidemii, pozostanie stan zagrożenia epidemicznego – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 roku. 

– Decyzja jest już przekonsultowana na różnych poziomach administracji, dokonaliśmy analizy prawnej – w połowie maja zniesiemy stan epidemii, przekształcimy go w stan zagrożenia epidemicznego – poinformował w piątek szef Ministerstwa Zdrowia w rozmowie z PAP.

Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 roku. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania jej skutków.

Od 28 marca zniesiony został obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowych dla chorych na COVID-19.

Od 1 kwietnia zmieniły się między innymi zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy. Test PCR może zlecić lekarz na przykład przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii.

Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 między innymi w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.

fot.: PAP