AktualnościMiasto i region

Stypendystki programu „Częstochowa dla Medyków”

Znamy już tegoroczne stypendystki programu „Częstochowa dla Medyków”. Trzy studiują medycynę, jedna kierunek pielęgniarski. Warunkiem uzyskania stypendium jest deklaracja pracy minimum przez 3 lata w Częstochowie.

– Miejski program to możliwość wsparcia studiujących młodych ludzi, a jednocześnie szansa na szerszy dostęp naszych mieszkanek i mieszkańców do wykwalifikowanej kadry medycznej w miejskim szpitalu, gdzie trafiają później stypendystki i stypendyści – przypomina prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

„Częstochowa dla Medyków” ma zachęcić przyszłych lekarzy i pielęgniarki, aby związali się z Częstochową i podjęli pracę w Miejskim Szpitalu Zespolonym borykającym się – tak jak wiele innych placówek służby zdrowia – z brakami kadry medycznej.

O stypendium mogą ubiegać się studentki i studenci VI roku kierunku lekarskiego, którzy po zakończeniu kształcenia (nie później niż w ciągu 18 miesięcy) zobowiążą się pracować (przynajmniej przez 3 lata) w publicznym podmiocie leczniczym, dla którego Miasto Częstochowa jest organem założycielskim. Od ubiegłego roku o stypendium mogą starać się także studentki i studenci ostatniego roku kierunku pielęgniarskiego I i II  stopnia, ale – w przypadku pielęgniarek i pielęgniarzy – tylko uczelni z terenu Częstochowy. Stypendium w mogą tu otrzymać osoby, które po uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu w ciągu maksimum 3 miesięcy zdecydują się na pracę w częstochowskim szpitalu miejskim przez okres co najmniej 3 lat.
Warunkiem jest też m.in. zaliczenie poprzedniego roku studiów w terminie i uzyskanie stosownej średniej ocen – w przypadku kierunku lekarskiego: 3,5, a pielęgniarskiego 4,0.

Stypendium dla studentów i studentek pielęgniarstwa wynosi 1000 zł miesięcznie, a dla studentów i studentek kierunku lekarskiego 2000 zł i jest przyznawane na okres 9 miesięcy (czyli tyle, ile trwa rok akademicki).

Warto przypomnieć, że „Częstochowa dla Medyków” realizowana jako jedno z działań w miejskim programie „Teraz Lepsza Praca” otrzymała w tym roku wyróżnienie w konkursie „Innowacyjny Samorząd” Polskiej Agencji Prasowej.  

Całość programu „Częstochowa dla Medyków” jest dostępna w załączeniu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

Poniżej przedstawiają się tegoroczne stypendystki, a o kolejne stypendia będzie można ubiegać w przyszłym roku:

Anna Martyka
Jestem studentką 6. roku kierunku lekarskiego na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. O tym, że studiować będę medycynę wiedziałam od zawsze. Jako że jedną z głównych cech mojego charakteru jest uparte dążenie do celu, plan ten musiał się powieść. Tak oto od razu po liceum udało mi się dostać na wymarzone studia. Może wydawać się niezrozumiałe, że 6-letnia nauka to marzenie, ale zawsze wiedziałam, że wiedza daje ogromne możliwości. To tata nauczyciel wychował mnie w tym przekonaniu, a mama na każdym etapie dodawała motywacji. Gdy tylko zacznie się studiować medycynę szybko zaczyna się rozumieć, że to nie tylko praca, a styl życia. Nie byłam do końca świadoma na jaką odpowiedzialność się pisze wybierając ten zawód, ale czuję się na tyle odważna by ją podjąć. Medycyna to nie jedyna część mojego życia. Jestem osobą, która uwielbia czerpać z życia garściami, więc, gdy tylko mam możliwość spędzam czas z rodziną i przyjaciółmi. Możliwość skorzystania ze Stypendium Miasta Częstochowy w ramach programu „Częstochowa dla Medyków” jest formą wyróżnienia i bardzo cieszę się, że mogę z niego skorzystać.

Marcelina Marzec

Jestem studentką 6. roku kierunku lekarskiego. Od dziecka marzyłam o tym, żeby zostać lekarzem. Swoje marzenie zaczęłam spełniać 5 lat temu. Przygoda ta zaczęła się od tych prostszych, ale zarazem ważnych rzeczy, jak nauka anatomii, fizjologii i patofizjologii człowieka, a kończy na naukach klinicznych, gdzie mogę już pomagać ludziom, brać udział w ich leczeniu , wspierać ich na każdym etapie tego procesu i przede wszystkim zbierać doświadczenie, które pomoże mi w przyszłości.
Teraz jestem na 6. roku i wiem, ze wybrałam jedyną prawidłową drogę w moim życiu- tę prowadzącą do bycia lekarzem i jestem z tego dumna. Prywatnie jestem osobą, która uwielbia poznawać nowych ludzi, pomagać im i dzielić z nimi swoje pasje, kocham także podróżować- poznawać nowe kultury, miejsca, a przede wszystkim zgłębiać tajniki kuchni w każdym regionie świata, w którym jestem. Ważne miejsce w moim sercu zajmuje drużyna Realu Madryt, której kibicuję od 12 lat. Możliwość  skorzystania ze Stypendium Miasta Częstochowy jest dla mnie formą wyróżnienia i mam nadzieję, że da mi duże szanse rozwoju w przyszłości.

Weronika Marzec
Jestem studentką kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Od najmłodszych lat wyobrażałam sobie siebie w zawodzie lekarza, początkowo bawiąc się w lekarza na podwórku, aktualnie dziecięce marzenie zamieniam w rzeczywistość studiując medycynę, jestem już na 6. roku studiów. W wakacje tego roku odbywałam praktyki na południu Portugalii na oddziale pediatrii, co umożliwiło mi zgłębianie wiedzy medycznej w warunkach innych niż polskie oraz zapoznanie się ze standardami jakie panują za granicą. Prywatnie lubię podróżować, poznawać nowe kultury i ludzi. Jestem również zagorzałą fanką Realu Madryt, któremu kibicuje od 2010 roku, oglądam każdy mecz i w razie możliwości wyjeżdżam do Madrytu, żeby zobaczyć drużynę na żywo. W Madrycie czuję się jak w domu, jest to moje miejsce na Ziemi, w którym lubię spędzać każdą wolną chwilę, nie tylko dlatego, że jest to miasto wszystkich Madridistas, ale też za niepowtarzalną atmosferę i klimat. Możliwość skorzystania ze Stypendium Miasta Częstochowy jest dla mnie czymś wyjątkowym i mam nadzieję, że da mi duże szanse rozwoju w najbliższej przyszłości.

Marta Wieczorek
Przyznam szczerze, że przed studiami nigdy nie interesowałam się medycyną. Zawsze lubiłam nauki ścisłe, takie jak matematyka i chemia, ale nie biologia. Dlatego też z początku studiowałam chemię we Wrocławiu, ale parę okoliczności sprawiło, że wróciłam do Częstochowy i podjęłam studia pielęgniarskie. I uważam, że była to najlepsza decyzja w moim życiu. Nigdy nic nie podobało mi się tak, jak praktyki odbywane w szpitalach. Teraz wiem że to jest coś, co lubię i chcę robić w przyszłości.


Na podstawie informacji i z wykorzystaniem fotografii nadesłanych przez stypendystki (zdjęcia w kolejności ich autoprezentacji w tekście) do Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Częstochowy.

 Program Częstochowa dla Medyków.pdf