AktualnościMiasto i region

Ciężkie czasy dla kierowców w Częstochowie

Od 3 listopada mieszkańcy Częstochowy będą przeżywać drogowe „ciężkie czasy”. Zaraz po dniu Wszystkich Świętych rusza przebudowa „gierkówki”, która zostanie częściowo wyłączona z ruchu. To zapewne spowoduje gigantyczne korki w mieście.

– Z powodu realizacji głównego frontu robót przy największej drogowej inwestycji we współczesnej historii Częstochowy tj. przebudowie DK-91 od al. Jana Pawła II do ul. Rakowskiej od świtu 3 listopada (czwartek) wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu, która z ewentualnymi modyfikacjami w kolejnych miesiącach będzie według głównych założeń obowiązywać do końca budowy późną jesienią przyszłego roku – poinformował Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.

Ruch kołowy w obu kierunkach będzie niemożliwy w al. Wojska Polskiego na odcinku od al. Jana Pawła II (z czynnym węzłem DK-91/DK-46) do ul. Krakowskiej.  „Gierkówka” będzie przejezdna tylko w jednym kierunku, od Rakowskiej do Krakowskiej. – Od ul. Rakowskiej do byłej estakady będzie to jezdnia wschodnia, a za byłą estakadą jezdnia zachodnia – mówi Maciej Hasik.

Ze względu na to, że „gierkówką” będzie można przejechać tylko w kierunku ul. Krakowskiej, czynne będzie skrzyżowanie z Jagiellońską i al. Pokoju, ale w ograniczonym zakresie. Możliwe będą lewoskręty z al. Wojska Polskiego w ul. Bór oraz z ulic: Równoległej i Powstańców Śląskich w „gierkówkę”. Jadący w kierunku północnym będą musieli poruszać się ulicami: Krakowską, Kanał Kohna, Nadrzeczną przez rondo Trzech Krzyży do al. Jana Pawła II i węzła na „gierkówce”. Objazd do Katowic i Jędrzejowa będzie możliwy przez ulice: Dąbrowskiego, Nowowiejskiego oraz Korczaka do al. Bohaterów Monte Cassino. Ponadto na ul. Jasnogórskiej – na odcinku od Dąbrowskiego do Żwirki i Wigury będzie ruch jednokierunkowy, również takie rozwiązanie będzie obowiązywało na ul. Racławickiej na odcinku od Żwirki Wigury.

– Ze względów bezpieczeństwa pieszych przy trzech przejściach w centrum zostanie wprowadzona nowa sygnalizacja świetlna, chodzi o przejścia przez ulice: Dąbrowskiego (na wysokości Jasnogórskiej), Nowowiejskiego (na wysokości Szymanowskiego) i Kanał Kohna (przejście na wysokości wejścia do Galerii Jurajskiej). Dwa ostatnie w wymienionych będą przejściami ze wzbudzaną sygnalizacją świetlną – przekazał Maciej Hasik.

fot. MZD Częstochowa