AktualnościKrajMiasto i region

305 lat temu odbyła się pierwsza koronacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Pierwsza koronacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej miała miejsce 305 lat temu, 8 września 1717 roku. Postać Maryi zawsze miała wielkie znaczenie w narodzie polskim. Już za czasów Jagiellonów władcy powierzali państwo w opiekę NMP z Częstochowy. Po ślubach złożonych przez króla Jana Kazimierza we Lwowie w 1956 r. Matka Zbawiciela stała się oficjalnie Królową Polski.

8 września 1717 roku, w dzień Narodzin Najświętszej Marii Panny, biskup chełmski Krzysztof Szembek koronował Obraz. Uroczystość ta odbyła się dzięki zgodzie papieża Klemensa XI, fundatora drogocennych koron. Oryginalne korony skradł w 1909 r. recydywista, który uciekł z więzienia w Sandomierzu i ukrywał się w Częstochowie. Skorzystał z okazji, jaką stworzył trwający wówczas w sanktuarium remont i rozstawione rusztowania.

– Wydarzenie było bardzo wstrząsające dla świadomości Polaków. To był czas, kiedy były silne tendencje niepodległościowe, spodziewano, się, że lada chwila Polska odzyska niepodległość. Panu Bogu dziękować, że złodziej nie uszkodził cudownego obrazu. Zabrał sukienkę, koronę i wota. Został schwytany, ale ówczesne władze carskie wyciszyły sprawę – opowiadał o. Grudziński.

22 maja 1910 r. ponownie ukoronowano Cudowny Obraz NMP koronami papieża Piusa X, które zdobiły szatę Królowej Polski do czasu ponownej koronacji koronami Jana Pawła II w 2005 roku. W 2010 r. na obrazie zawisły korony ufundowane, jako wotum narodu polskiego, a poświęcono je 3 marca 2010 r. przez papieża Benedykta XVI.