Mama to nasz skarb!
Matka, mama, mamusia… Najpierw przez kilka miesięcy nosiła nas w brzuchu. Już wtedy tworzyła się między nami wyjątkowa więź. Nasze narodziny to pierwszy prezent od mamy. Kolejnym jest miłość, która daje dziecku niezwykłą siłę. Tym mamom, które całe serce oddały dzieciom, składamy dziś najserdeczniejsze życzenia.
Dziękujemy za trud opieki i wychowania
Mama to ktoś najbliższy. Pierwszy człowiek, z którym nawiązujemy relację opartą na bezgranicznym zaufaniu. Ktoś, kto jest dla dziecka całym światem. Dzisiaj dziękujemy jej za każdy gest i dobre słowo, które tak znacząco wpływają na nasz rozwój. Rola mamy to największe wyzwanie życia – wzięcie odpowiedzialności za drugiego człowieka, a tym samym za własne postępowanie. W Polsce 26 maja za trud wychowania dziękujemy mamom, które w sercu dziecka pozostają na zawsze.
Kochane Mamy – dziękujemy, że jesteście!
Dzień Matki to wyraz szacunku i miłości. Obchodzony jest w różnych terminach w ponad 140 krajach świata. W Polsce po raz pierwszy świętowano go ponad sto lat temu. Dzień Matki ma jednak dłuższą historię.
Korzenie święta sięgają czasów antycznych, kiedy oddawano cześć boginiom matkom symbolizującym płodność i urodzaj. W starożytnej Grecji była to Reja - córka Nieba i Ziemi, a także opiekunka dzieci. W Rzymie święto zwano Hilariami. W czasach nowożytnych w Anglii i Szkocji wprowadzono tzw. Matczyne niedziele. Część służby i parobków ówczesnych władców pracowało daleko od rodzinnego domu, dlatego w czwartą niedzielę Wielkiego Postu otrzymywali wolne – na powrót do „matczynej parafii”. Po czasie święto stało się bardziej świeckie, a tradycją stało się dawanie mamom prezentów, często w postaci ciast i kwiatów w zamian za błogosławieństwo. Obyczaj przetrwał do około XIX wieku, a następnie powrócono do niego po zakończeniu II wojny światowej.

W Stanach Zjednoczonych początków święta mam należy szukać w końcu XIX wieku. Początkowo promowany był Dzień Matczynej Pracy, następnie Dzień Matek dla Pokoju. Kongres zatwierdził Dzień Matki jako święto narodowe w 1914 roku, a przyczyniła się do tego Anna Jarvis. Przez lata walczyła o uznanie święta, ponieważ chciała w ten sposób uczcić pamięć o ukochanej mamie. Gdy się udało stwierdziła, że święto stało się zbyt skomercjalizowane. Żałowała więc swojego pomysłu, a w ostatnich latach życia nawoływała wręcz do jego bojkotu.

Back to Top