AktualnościMiasto i region

176. Częstochowska Masa Krytyczna

26 listopada o godz. 18:00 z Placu Biegańskiego wyruszają rowerzyści z Częstochowskiej Masy Krytycznej. Jadą – jak co miesiąc – pod hasłem „My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem”.

Masa Krytyczna jest nieformalnym zrzeszeniem rowerzystów, walczących o swoje prawa. Spotkania polegają na przejeździe przez miasto w celu zamanifestowania swojej obecności na ulicach.

Manifestacja ma nieoficjalny charakter oraz niezmienny termin. Na całym świecie odbywa się ona w ostatni piątek miesiąca, poza wyjątkami (np. masa z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego lub zmiana daty z powodu świąt – np. ostatnia masa w 2021 planowana jest na 17 grudnia). Startuje z tego samego punktu w mieście (w Częstochowie to Plac Biegańskiego), bez względu na warunki pogodowe.

Ruch powstał, by zwrócić uwagę na nierówne traktowanie jeżdżących rowerami przez innych uczestników ruchu drogowego oraz na potrzebę rozbudowy infrastruktury w postaci dróg rowerowych. Pierwsza Masa Krytyczna miała miała miejsce we wrześniu 1992 w San Francisco, zaś w Częstochowie ruch działa od sierpnia 2004 roku.

Podobnie jak masa krytyczna w fizyce, uczestnicy Masy Krytycznej chcą wywołać reakcję łańcuchową: przyciągnąć kolejne osoby, które – w coraz większym gronie – pokażą kierowcom i urzędnikom, jak liczną grupę stanowią użytkownicy rowerów.